W dniu 21 października 2021 r. uczniowie czterech szkół z terenu powiatu niżańskiego wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym na Śląsk. Wyjazd został zrealizowana w ramach projektu „Niepodległa blisko nas” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” w partnerstwie z trzema szkołami średnimi z terenu powiatu niżańskiego (Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Zespołem Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem), dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz środków Powiatu Niżańskiego.
Na wyjazd zostali zaproszeni uczniowie, którzy brali udział w konkursie wiedzy o sprawie śląskiej po I wojnie światowej i zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu. W wyjeździe wzięli udział uczniowie czterech szkół:
– Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku wraz z Panią Anną Brak i Panem Tomaszem Sudołem,
– Publicznej Szkoły Podstawowej w Hucie Krzeszowskiej wraz z Panią Heleną Szado-Oleksak,
– Szkoły Podstawowej w Jacie wraz z Panią Anna Partyką,
– Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nisku.
Celem wyjazdu było upowszechnienie wiedzy o sprawie śląskiej wśród młodzieży.
Pierwszym punktem w programie wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Katowicach, będącego jednym z obiektów znajdujących się w katowickiej Strefie Kultury, czyli obszarze kulturalno-rozrywkowym osadzonym na terenach dawnej kopalni „Katowice”. Uczestnicy wyjazdu podążyli ścieżką „Skond my som”, w ramach której zwiedzili trzy wystawy: wzbudzającą największe zainteresowanie wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” oraz unikatową kolekcję Galerii plastyki nieprofesjonalnej i Galerii śląskiej sztuki sakralnej.
Kolejnym punktem wyjazdu był spacer z Panią przewodnik, która pokazała uczniom centrum Katowic. Uczniowie zobaczyli najważniejsze obiekty mieszczące się w Strefie Kultury, takie jak Taras widokowy po szybie Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, wieżowce KTW, Plac Wojciecha Kilara z fontanną. Ponadto uczestnicy wyjazdu zobaczyli wiele innych obiektów np. Pomnik Powstańców Śląskich, pomnik Jerzego Ziętka, zabudowania przy Alei Korfantego.
Po obiedzie nadszedł czas na ostatni punkt wyjazdu, którym było zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczniowie mieli okazję nabyć tu nową wiedzę na temat powstań śląskich i zobaczyć jak wyglądały różnego rodzaju pomieszczenia w tamtych czasach.
Po zwiedzeniu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach uczestnicy wyjazdu udali się w drogę powrotną do domu.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy uczniom i opiekunom za udział w wyjeździe edukacyjnym i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Więcej zdjęć na naszym profilu facebook.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Dofinansowano ze środków Powiatu Niżańskiego